ďťż
They seem to make lots of good flash cms templates that has animation and sound.

ryszard bazarnik, koncert na ścianie

Dzięki uprzejmości Mistrzów Gry LARPa Legendy Pięciu Kręgów pt.: "Pierwsze takie Hanami" z Wielosferu, w składzie: Yuki, Zosia, Chiri i Zioło, zamieszczam tu "Bardzo krótki przewodnik po Rokuganie" ich autorstwa.

Kosmologia L5K
- ten świat jest kolejnym z wielu światów, po nim będzie jeszcze następny i następny (wielki krąg śmierci i odrodzenia)
- ziemia została ukształtowana przez dwie boskie istoty, Pana Księżyca (Onnotangu) i Panią Słońce (Amaterasu)
- Księżyc i Słońce mieli 9 dzieci, Księżyc pożerał je jak Kronos z Mitologii Greckiej i podobnie jak tam, ostatnie dziecko (też podmienione z kamieniem) pokonało swego ojca.
- boskie dzieci spadły z brzucha na ziemię i przestały być bóstwami, ale były dużo potężniejsze od ludzi. Postanowiły przewodzić ludziom, którzy powstali z krwi Księżyca i łez Słońca.
- Amaterasu nadal jest czczona, Onnotangu jakby nieco mniej. Nie zmienia to faktu, że oboje krążą po niebie normalnie, jak u nas.

Boskie dzieci to tzw Kami
- Jeden z nich po wygraniu turnieju, został Cesarzem. Rozdzielił też obowiązki swoim braciom i siostrom. Był to Hantei. Każdy kolejny cesarz otrzymuje imię Hantei.
- Siedmioro z nich obiecało posłuszeństwo Cesarzowi i zaczęli gromadzić wokół siebie ludzi godnych tego zaszczytu, zakładając w ten sposób tzw Wielkie Klany.
- Ostatni z nich – Fu-Leng – spadł w inne miejsce niż pozostali kami i stał się zły. Napadł Cesarstwo prawie je niszcząc, ale...

Przybył Shinsei i Powstrzymał Fu-Lenga
- był to niepozorny staruszek, dzięki któremu zostały pokonane stwory z Krain Cienia, a nawet sam Wielki Zły Fu-Leng. Pomogło mu w tym siedmioro śmiertelników, zwanych Siedmioma Gromami, każdy z jednego z klanów i każdy w jakiś sposób ważny dla założyciela.
- Shinsei pozostawił też po sobie dzieło religijne Tao Shinsei („Nowa droga”) która mówiła o Pięciu Żywiołach (Stąd „legenda pięciu kręgów”). Religia ta została połączona z dotychczasową religią w duchy natury i duchy przodków.

Po najeździe Krain Cienia Cesarz Hantei dał swojemu rodzeństwu i ich klanom obowiązki.
Byli to (ich obowiązki; ogólny charakter):
- Akodo – klan Lwa („prawa ręka cesarza”, jego armia i ochrona, oraz historycy; honorowi wojownicy i przywódcy)
- Doji – klan Żurawia („lewa ręka cesarza”, klan szerzący kulturę i sztukę – też pojedynków -a także dyplomację; dyplomaci, artyści, dworzanie)
- Bayushi – klan Skorpiona (chronią cesarza od tej mniej oficjalnej strony, ale wykorzystują to dla własnych celów; niehonorowi szantażyści)
- Shiba – klan Feniksa (filozofowie, naukowcy, zgłębiają wiedzę tajemną; pokojowi teoretycy)
- Togashi – klan Smoka (siedzą w górskich zakonach i obserwują resztę cesarstwa, preferują wiedzę praktyczną; odizolowani wolni myśliciele)
- Hida – klan Kraba (chronią cesarstwo od południowej strony przed Krainami Cienia; nieokrzesani ale potrzebni „ochroniarze”)
- Shinjo – lud Ki-Rin, obecnie klan Jednorożca (mieli pojechać i poszukać potencjalnych zagrożeń poza granicami cesarstwa, wrócili dopiero po 800 latach, przesiąknięci kulturą gaijinów – barbarzyńców. Przywieźli ze sobą duże konie bojowe, nieznane wcześniej w Rokuganie; żywiołowi, nieco „obcy” jeźdźcy – nieobeznany, ale silny i ciekawy świata młodzik pośród klanów)

Wyprawa 7 Gromów odbyła się około 1000 lat temu. Jednorożce wróciły 200 lat temu. W tym czasie Wielkie Klany walczyły ze sobą (dyplomatycznie i konwencjonalnie) o ziemie i wpływy. Powstał też Mur Kaiu (taki jakby Chiński Mur) oddzielający Rokugan od Krain Cienia. Powstało kilka nowych Rodzin wewnątrz klanów, powstały też Pomniejsze Klany – oddzielały się one od jednego lub dwóch Wielkich.


Klan Żurawia

Nie mów, że honor to dziecię śmiałości.
Nie wierz, że jego jedyną ceną jest śmierć sama.
O honorze nie stanowi jeden czyn,
a całe życie, który go otacza. - Pani Doji

Od wieków manewry polityczne klanu Żurawia zapewniają mu wysoką pozycję na cesarskim dworze. Doji są matkami wszystkich cesarzy, którzy uczą się fechtunku w szkole Kakita, gdzie nauczycielami są najlepsi szermierze Cesarstwa. Jako doradcy polityczni i ekonomiczni pierwsi wiedzą o ruchach wojsk na granicach prowincji i pierwsi rozmawiają z cesarzem o swoich posunięciach.

Żurawie są cywilizowane, eleganckie i wyrafinowane, a każdy kontakt z nimi daje możliwość zanurzenia się w kulturze i gracji. Ich życie samo w sobie jest sztuką. Wielu możnych zatrudnia artystów Kakita, żeby uczyli chłopów, przez przypowieści z Tao czy dawne legendy, praw rządzących krajem i zasad kierujących społeczeństwem, jak należy okazywać szacunek i wypełniać swoje obowiązki. Heimini na ziemiach Żurawia są niezwykle dobrze wykształceni (w porównaniu z pół-ludźmi z ziem innych klanów).

Wszystkie rodziny Żurawia dysponują równorzędnym głosem w sprawach dotyczących Klanu. Wynika to z całkowitej współzależności - każdy ród pełni inne funkcje i jest równie niezbędny do funkcjonowania klanu.

Doji

Historia to zapis czasów pomiędzy wojnami - piszą ją zwycięscy, czytają pokonani, a zapominają zbuntowani. - Doji Shizue

Dyplomaci Żurawia, dworzanie. Stworzyli cywilizację Rokuganu, ustanowili najważniejsze ceremonie, system feudalny. Pani Doji stworzyła dwór cesarski. Matka każdego Hantei wywodzi się z rodu Doji, Szmaragdowy Czempion zresztą też.

Kakita

Tych, których nauczono stawać do pojedynku, nie ogarnia gniew.
Tych, których nauczono zwyciężać, nie ogarnia strach.
Mądry wygrywa zanim rozpocznie się walka, głupiec zaś musi walczyć o zwycięstwo. - Kakita Shimizu

Najlepsi szermierze cesarstwa. Każdy przyszły cesarz uczy się w ich szkole pojedynku. Są też artystami, wykonującymi piękne przedmioty,

Daidoji

Wróg nie potrafi obronić się przed tym, kto jest biegły w ataku,
zaś nie potrafi zaatakować tego, kto jest biegły w obronie. - Sun Tsu

„Obrońcy Doji”. Taktycy, stratedzy, zbieracze informacji, jedni z najlepszych wojowników Cesarstwa. Często pojawiają się na dworach, zwykle jednak zostawiają rozmowy rodzinie Doji. Silna ręka Żurawia

Asahina

Nie wystarczy posiąść wiedzę, trzeba na nią zapracować. - motto rodziny Asahina

Rodzina Shugenja słynąca z tworzenia magicznych przedmiotów. W połączeniu z umiejętnościami artystów Kakita sztukę tworzenia talizmanów i artefaktów doprowadzili do perfekcji. Wszystkie ich przedmioty są także bardzo praktyczne. Dostanie takiego prezentu jest bardzo nobilitujące.
Klan Lwa

Każdy człowiek może być przygotowany by zabić.
Samuraj jest przygotowany by zginąć. - Akodo Toturi

Klan Lwa jest tradycyjnym obrońcą Szmaragdowego Tronu. Mówi się, że „kiedy upadnie ostatni Akodo, padnie też ostatni Hantei”.

Kiedy powstawały rodziny klanu Lwa, więzią którą dzielili była lojalność i wiara w Akodo i Cesarza. Mimo licznych wojen i konfliktów wewnętrznych powodujących tarcia między rodzinami, obowiązek chronienia honoru i życia Cesarza trzyma klan razem.

Lwy są jednym z najbardziej szanowanych klanów w Rokuganie. Żyją zgodnie z bushido, (moralno-etycznym przewodnikiem po życiu samuraja) nauczając zarówno go jak i późniejszych zapisków historii Rokuganu, żeby bohaterowie, którzy żyli i zginęli zgodnie z kodeksem zostali zapamiętani.
Zdecydowanie łatwiej jest mówić o filozofii Lwów, niż żyć zgodnie z nią. Dobra materialne czy siła polityczna nie mają dla nich znaczenia, ponieważ szybko przemijają. To co samuraj posiada pochłonie czas, ale to co powiedział lub zrobił pozostanie na zawsze.

Lwy oddały się doskonaleniu sztuki wojny. Podnieśli prowadzenie działań wojennych z poziomu prostej masakry do złożonego systemu strategii i kontrstrategii. Każdy Lew, bushi, shugenja, czy nawet dworzanin jest żołnierzem. Służy Klanowi i Cesarzowi i nie boi się zginąć na tej służbie. Czyni to z Lwów najniebezpieczniejszy klan w cesarstwie. Akodo i Matsu mogą w kilka chwil wystawić armie lojalnych żołnierzy, wytrenowanych i nie obawiających się śmierci.

Akodo

Nie ma nic bardziej niebezpiecznego niż człowiek, który uważa, że jest gotów. - Akodo Oyatoka

Wiodąca rodzina w klanie, znana ze swojej niezachwianej lojalności i oddania Cesarzowi. Rodzina koncentruje się na całości, nie buduje silnych indywidualności. Każdy Akodo uważa siebie za żołnierza, członka większej grupy. Bohaterem jest ten, który oddał swoje życie za swój oddział lub poświęcił swój honor dla klanu. Akodo mają najlepszą w Rokuganie szkołę strategów. Walcząc nie poddają się szałowi, tylko dokładnie planują i precyzyjnie koordynują ruchy wojsk.

Matsu

W mym mieczu wiatr. W sercu odwaga. W oczach - śmierć.
Jestem Matsu. - ze sztuki Kakity Morushinjin 'No Man's Bride'

Była ostatnią towarzyszką, która dołączyła do Akodo i jedyną, którą kami przekonywał do tego. Członkowie tej rodziny są wybuchowi, porywczy, emocjonalni, nieustępliwi, zdeterminowani, odważni, oddani i lojalni. Stoją zawsze w pierwszej linii. W czasie bitwy Akodo wydają rozkazy podczas gdy Matsu nacierają i kierują oddziałami. Strategia nie ma dla nich większego znaczenia, stawiają głównie na umiejętność walki każdego wojownika z osobna.

Ikoma

Każda blizna ma swoją historię. Dlatego Fortuny nam je dały. Możesz zapomnieć ból, ale nigdy nie zapomnisz blizny, która po nim została.

Ale ty nie wiesz nic o mnie, a ja wiem wszystko o tobie.

Historycy spędzający całe swoje życie spisując historię Cesarstwa. Składa się ona z czynów heroicznych i haniebnych, i żadne z nich nie mogą zostać zapomniane. Kroniki Ikoma są najdokładniejsze w całym Rokuganie. Są bardziej pokojowi niż inne rodziny, często reprezentują klan na dworze. Ikoma prowadzą szkołę bardów, którzy podróżują po Rokuganie zbierając historie, legendy i fragmenty kultury.

Kitsu

Jedna z najbardziej enigmatycznych rodzin shugenja i jedyna rodzina nie pozwalająca na nauki członkom innych klanów. Są strażnikami tradycji, wspomnień i duchów tysięcy Lwów które żyły i zmarły. Przez ich magię duchy przodków mają bezpośredni wpływ na świat żywych.
Klan Feniksa

Jeżeli chcesz poświęcić siebie dla wszystkiego, można powierzyć ci świat. - Shiba

Przedmiotem zainteresowań Klanu Feniksa zawsze były tajemnice wszechświata. Dawno temu, zanim Shinsei przybył do Rokuganu, ludzie oddawali cześć Siedmiu Fortunom – kapryśnym bóstwom, które łatwo zarówno zadowolić, jak i rozgniewać. Zapewniały błogosławieństwo każdemu, kto właściwie o nie prosił i przeklinały tych, którzy się pomylili. Porozumiewano się z nimi za pomocą tajemnych pieśni i rytuałów odprawianych przez zakon świętych mężów – shugenja. Posługiwali się sobie tylko znanym językiem, a swoje tajemnice zapisywali na zwojach przekazywanych z ojca na syna.

Gdy Shinsei przybył do Rokuganu shugenja połączyli filozofię Pięciu Kręgów z religią Siedmiu Fortun. Zaowocowało to powstaniem zupełnie nowego sposobu myślenia, którego rozwojem zajęli się shugenja.
Tylko jedna rodzina posiada szkołę bushido. Dwie pozostałe kształcą shugenja, z którymi nie mogą się mierzyć przedstawiciele żadnej innej szkoły w Rokuganie. Klan Feniksa posiada najmniejszą armię w Rokuganie, a do bitwy wkraczają tylko w ostateczności. Shugenja klanu przedkładają pokój ponad wojnę i szukają pokojowych rozwiązań nawet gdy wróg ciągnie już pod mury.

Rodziny:

Isawa – najwybitniejsi shugenja, pięciu Mistrzów Żywiołów z tej rodziny podejmuje decyzje dotyczące przyszłości klanu.

Shiba – jedyna rodzina posiadająca szkołę bushi. Wywodzą się od kami, jednak ich rolą jest przede wszystkim ochrona shugenja z rodu Isawa.

Asako – historycy i shugenja.


Klan Kraba

„Jeśli zawiodę, dwadzieścia milionów ludzi utonie we krwi.” - Hida Yakamo

Klan Kraba od tysiąca lat broni Szmaragdowe Cesarstwo przed zagrożeniami pochodzącymi z krain cienia, a jego żołnierze stanowią najlepiej wyszkoloną w całym Rokuganie armię, sprawdzoną w licznych walkach, często ze znacznie większymi siłami wroga.

Kraby wyżej cenią uczciwość niż szczerość, nie znają dobrze etykiety, brak im ogłady, są nieokrzesane. Jednak na murze nikt tego od nich nie wymaga.

Hida

Nie zawiodę. - motto rodziny Hida

Przywódcy Krabów. Największa z rodzin, dominuje w politycznym życiu klanu. Każdy ród ma prawo głosu, ale decyzja należy do Hida. Planują taktykę, dowodzą atakiem i obroną. Równocześnie są impulsywni, gwałtowni, nie potrafią przełknąć obelgi. Dla mieszkańców Rokuganu słowa „Hida” i „Klan Kraba” znaczą to samo.

Hiruma

Rodzina wojskowych szpiegów i zwiadowców. W czasie jednego z najpoważniejszych ataków Krain Cienia stracili swoje ziemie i teraz dążą do ich odzyskania. Nie posiadają własnego monu, proporca ani szkoły bushi. Dalej zbierają i przenoszą informacje o Krainach Cienia, ale obowiązki te pełnią z rezygnacją potępionych. Wielu z nich to berserkerzy.

Kaiu

Potęga góry kryje się u jej podnóża. - przypisywane pierwszemu Kaiu

W przeciwieństwie do innych rodzin są zawsze spokojni, opanowani i powściągliwi. Uwielbiają planować. Są budowniczymi, inżynierami i mierniczymi. Tworzą maszyny wojenne, umocnienia obronne, broń i zmyślne pułapki. To oni zbudowali Wielki Mur, a teraz go konserwują i ulepszają.

Kuni

Ujrzałem wieczność, więc nie wiem co to strach. - Kuni Mokuna

Ci magowie zajęli się poznaniem tajemnic i sposobów walki z Krainami Cienia. Ich magia to głównie czary ochronne i pętające. Kuni w czasie swojej edukacji dokładnie poznają anatomię ludzi i innych stworzeń. Są to jedyni samurajowie dotykający zwłok. Z tej rodziny rekrutują się łowcy Kuni, wędrujący po całym Rokuganie i niszczący wszelkie napotkane ślady Skazy Krain Cienia.

Yasuki

Niech twa czarka zawsze będzie pełna, a twe dłonie nigdy nie będą puste. - motto rodziny Yasuki

Rodzina zajmująca się kupiectwem, prowadzeniem interesów klanu, a także reprezentująca go w kontaktach z innymi klanami (poza Żurawiami). Pierwotnie Yasuki byli jedną z rodzin Żurawia, ale wbrew swojemu klanowi nie chcieli porzucić nielegalnych interesów. W szeregach Kraba mogą nadal zajmować się przemytem czy prowadzeniem domów gry.
Klan Jednorożca

Opuściliśmy nasz dom, lecz dom nigdy nie opuścił naszych serc. - Shinjo

Przez osiem wieków, gdy inne wznosiły gmach potęgi swojej i Cesarstwa, Jednorożce wędrowały z miejsca na miejsce, napotykając i współtworząc miriady innych kultur. W każdym miejscu gdzie się zjawiły, traktowano je jak obcych. Nie miały swojego miejsca na ziemi, ani nikogo nie mogły prawdziwie nazwać bratem. Powrót do Rokuganu był dla Jednorożców szokiem, cesarstwo okazało się ziemią, którą wypełniały wrogie klany uważające przybyszy za intruzów. Napotkane trudności wzmocniły jedynie klanowe poczucie dziedzictwa i prawa urodzenia. Dzieci Shinjo dostosowały się do politycznego zycia cesarstwa, ale wciąż mają trudności ze znalezieniem stałych sojuszników. Nie martwi ich to: miały się na baczności na długo przed powrotem do domu i teraz tez to potrafią.

Ide

Wielką chwałę
możesz zyskać
Skromnymi darami
Znalazłem przyjaźń
Z czymś
Tak prostym jak
Makaronik i herbata.

Pierwszy Ide był skromnym samurajem znanym ze swego spokoju, opanowania, wyrozumiałości i uprzejmości. Okazał się doskonałym łącznikiem między klanem, a barbarzyńcami. W ciągu lat ta wrodzona umiejętność stała się częścią tradycji, a członkowie tej rodziny stali się przedstawicielami całego klanu. Nie są wojownikami, a mistrzami tego tego co zwą wabukami – ścieżką pokoju.

Iuchi

Moc jest tym, za co ją uważasz. - motto szkoły shugenja Iuchi

Shugenja Iuchi są bardziej otwarci na nowości i chętniej podejmują ryzyko, niż shugenja większości innych klanów. Członkowie tego rodu są z reguły bardzo ambitni i za wszelką cenę dążą do obranego celu. Nieprzerwanie usiłują doskonalić wszelkie dziedziny życia.

Moto

Moto może umrzeć, lecz się nie podda. - z proporca rodziny Moto w czasach Krwawej wojny

Nigdy. - obecny okrzyk bojowy rodziny Moto

Przedstawiciele tego rodu to zwykle zamknięci w sobie introwertycy. Nad towarzystwo rokugańskich samurajów przedkładają samotność lub grono własnej rodziny. Jako obcy wśród obcych, są boleśnie świadomi statusu swego rodu. Wiedzą że każdy wysiłek, zwłaszcza ostatni, należy wykorzystać do granic możliwości. Moto nie robi niczego połowicznie.

Otaku

Uderzaj w konia – ona nie umie walczyć pieszo. – ostatnie słowa wielu bushi

Rodzina Otaku nade wszystko ceni zdecydowanie, oddanie, oraz otwartość. Członkowie rodu wierzą że czyny mówią głośniej – i wyraźniej - od słów. Samurajów tego rodu cechuje niezwykła wierność rodzinie, daymio, przyjaciołom i klanowi.

Godło Otaku jest najprostszym z rokugańskich monów – przedstawia puste jasnofioletowe pole, jest to symbol milczenia pierwszej Oatku, wielu przeciwników pojęło, niekiedy na bardzo krótko, jak wielkie przerażenie może budzić sztandar z tym znakiem powiewający na czele szarżującego, milczącego oddziału Shiotome, z których żadna nie ośmieli się znieważyć założycielki rodu wydaniem bojowego okrzyku.

Shinjo

Jesteśmy ludem wiatru. - zawołanie daymio Jednorożca

Daymio Klanu Jednorożca jest w prostej linii potomkiem Shinjo. Rodzina Shinjo jest najbardziej niespokojną i ruchliwą z pięciu rodów. Potomków Pani cechuje poczucie wolności i niezależności, wielu samurajów Shinjo woli sen pod gwiazdami, u boku swego ciepłego wierzchowca, od zatłoczonego namiotu czy zimnych murów zamku. Chętnie poszukują nowych miejsc i wrażeń, a wrodzona dociekliwość czyni ich skutecznymi zwiadowcami i myśliwymi.
Klan Smoka

Nie widzę nic, czego nie dostrzegłbyś sam – ale ty patrzysz w złą stronę. - Togashi

Najbardziej tajemniczy ze wszystkich klanów. Jego członkowie głównie przebywają w swych zamkach pośród wysokich gór i rzadko podróżują po Rokuganie.

Agasha opiekują się dziś wiedzą którą klan smoka zgromadził, Kitsuki służą za dyplomatów. Mirumoto odpowiadają za bezpieczeństwo, Togashi postępuje według własnych prawideł, które bywają tak tajemnicze, że ani Mirumoto, ani Agasha nie potrafią ich objaśnić.

Mirumoto

Dwie ręce. - Mirumoto

Historia rodu Mirumoto zaczyna się od ochroniarza Togashiego. Choć był sprytnym dowódcą, do historii przeszedł jako niezrównany szermierz, twórca niezwykłego stylu walki zwanego niten, wymagającego użycia zarówno katany jak i wakizashi.

Dojo Mirumoto to proste pomieszczenie na ścianie którego są wypisane trzy słowa: „Ja również nie.” To jedyne słowa jakie Shinsei wypowiedział do Togashiego. Od samuraja oczekuje się, że będzie zastanawiał się nad słowami Małego Mistrza podczas swego długoletniego szkolenia, gdy je kończy zobowiązany jest napisać haiku w odpowiedzi Shinsei.

Agasha

Pan i Pani w każdej rzeczy ukryli łamigłówkę.
Gdyby nie chcieli, byśmy ją rozwiązali, po co by się nad nią trudzili? - z dzienników Agashy

Mon Agasha przedstawia wijącego się smoka trzymającego owoc granatu. Oglądany z zewnątrz, granat jest prostym owocem. Rozcięty okazuje się składać z dziesiątków ziaren – a każde z nich symbolizuje jedną możliwość, owoc jest symbolem tysięcy możliwych rozwiązań.

Shugenja Agasha starają się pojąć to, co ich założycielka nazwała „układankami słońca i księżyca” stąd widuje się ich pośród ziół równie często jak wśród zwojów.

Kitsuki

Wszyscy Kitsuki szukają prawdy. Uważają, że wydarzenia pozostawiają ślady. Pokładają wiarę w namacalnych dowodach rzeczowych i nie ufają zawodnym treścią ludzkich wspomnień i świadectw. Umieją przenikać pozorna szczerość i dworne podstępy, odkrywając naga prawdę. Tę zdolność bardzo cenią sobie Smoki – jak i również Kraby i Jednorożce. Stąd na ziemiach tych dwóch klanów dyplomatów Kitsuki traktuje się z szacunkiem, w pozostałych zaś prowincjach trzyma na dystans.

Togashi

Wiem, co wiem, gdy już to wiem. - anonimowy Ise zumi

Nie istnieje rodzina Togashi Pierwszy Smok nigdy (jak wiadomo reszcie rokugańczyków) nie założył rodziny. Wielu jednak samurajów, wspiąwszy się górskiego schronienia, przystało do niego, zamiast kształcić się w drodze Agashy lub Mirumoto. Golili głowy i słuchali mądrości samego kami.Tylko garstka spośród setek okazała się prawdziwie wartościowa. To oni stworzyli podwaliny ise zumi - wytatułowanych mnichów, słynących z nadludzkich dokonań. Łatwo rozpoznać ise zumi. Rzadko noszą cokolwiek poza najprostszym ubraniem, mówią zagadkami i dziwacznymi maksymami, często cytując wprost z Tao Shinsei.
Klan Skorpiona

Jakże łatwo sprowadzić ludzi na złą drogę,
i jak trudno nauczyć ich sprawiedliwości. - Bayushi Tangen

Klan Skorpiona jest przedstawiany jako najnikczemniejszy w Cesarstwie. W każdej pieśni i historii występuje Skorpion-złoczyńca. Przedstawia się ich jako morderców, kłamców i tchórzy. Na twarzach noszą maski, żeby pokazać, że nie należy im ufać.

Jeśli jest coś, o czym nikt nie powinien wiedzieć, Skorpion na pewno się o tym dowie i upewni się, że wiesz, że on wie. Skorpiony mają haka na każdego i wykorzystają go bez wahania, jeśli tylko pomoże im osiągnąć cel. Można czasem usłyszeć opowieści, w których samuraj dowiedziawszy się, że jest częścią intryg Skorpionów popełnia seppuku, żeby ich plan się nie powiódł. Na końcu słuchacz orientuje się, że to właśnie było celem spiskowców.

Bayushi

„Twarz” Skorpiona. Mówiąc o Skorpionach ma się (za zwyczaj) na myśli Bayushi. Każdy daymio klanu wywodzi się z tej rodziny. Podobno na prośbę Hantei Bayushi-kami stworzył siatkę szpiegów mających chronić cesarstwo w sposób, którego żaden inny Klan by się nie podjął. Powszechnie wiadomo jednak, że informacje te służą samym Skorpionom i nie jeden zastanawia się, czy ta historia nie jest kolejną plotką przez nich rozpuszczaną.

Soshi

Rodzina shugenja, pomagająca Bayushiemu tworzyć siatkę szpiegowską. Wzmocnili swoją magią fortecę, w której podobno przechowywane są sekrety zdobyte przez Skorpiony.

Shosuro

Założyciel (albo założycielka – nikt tego nie wie) był jedynym Gromem, który wyruszył bez pozwolenia swojego dyimio i jedynym, który powrócił z Krain Cienia. Przyniósł ze sobą torbę w Czarnymi Zwojami, w których jest ukryty klucz do pokonania Fu Lenga. Prowadzą szkołę aktorską, której absolwenci są podziwiani na przedstawieniach w całym Rokuganie. Przy okazji zbierają informacje.

Yogo

Yogo był zdolnym shugenja z klanu Feniksa. W czasie wojny z mahoistami został przez nich przeklęty – miał zdradzić tych, których najbardziej kochał. Nikt nie potrafił zdjąć z niego klątwy. Od popełnienia seppuku odwiódł go Bayushi, obiecując zemstę na Fu Lengu. Yogo przeżył, walczył z wyznawcami maho i założył rodzinę, podległą klanowi Skorpiona. Jego potomkowie chronią 12 Czarnych Zwojów.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • cichooo.htw.pl